Türkiye’nin projeleri hizmete giriyor


 

Altınova’da hizmete girecek olan iki projenin sadece ilçeye değil Türkiye’ye de büyük değer katacağını söyleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, ilçede gerçekleştirilen hizmetlere destek verenlere teşekkür etti.

 

Haber \ Esin KAYA

 

Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğine sahip Hersek Lagünü Doğa Eğitim ve Engelli Uyumlu Kuş Gözlem Kulesi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından hizmete açılacak. Bakan Pakdemirli, Altınova’daki kivi bahçelerini de gezip kivi hasadına katılacak.

TIBBİ AROMATİK BİTKİLER BAHÇESİ..

Hersek Lagünü’nün güney kısmına Hersekzade Ahmet Paşa Stadı’nın yan tarafına 40 dönümlük alana kurulan Altınova Belediyesi Tıbbı Aromatik Bitkiler Bahçesi’nde 148 bitki çeşidi yer alıyor. Proje kapsamında; giriş kontrol ünitesi, tanıtım merkezi, kanatlı müdahale birimi, kır kahvesi, kuş gözlem alanı, kuş gözlem yolu bulunuyor. Ayrıca ‘Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi’ projesi ile de Yalova ve ülkemizde yetişen önemli bitki türlerinin vatandaşlara tanıtımı için halka açık rekreasyon alanı olarak planlanmış olup, alanda AR-GE binası, görsel sera binası, botanik restoran ve tanıtım ofisi ile atölye yer alıyor.

HERSEK LAGÜNÜ DOĞA EĞİTİM VE ENGELLİ UYUMLU KUŞ GÖZLEM KULESİ..

Altınova’ya, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'nce, 229 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan Hersek Lagünü’nde Türkiye’nin ilk Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi inşa edildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı; görme, işitme ve fiziki engelli vatandaşların bütün alanlardaki hak ve hizmetlere ulaşabilmesi için Hersek Lagünü’ne Türkiye’nin ilk engelsiz kuş gözlem kulesini yaptı. Tabiata uyumlu olması amacıyla ahşap giydirme olarak inşa edilen 18,5 metre yüksekliğinde, 7 katlı çelik konstrüksiyon kuleyi engelli vatandaşlar da asansör sistemiyle gezebilecek, buradaki sulak alan habitatını rahatlıkla gözlemleyebilecek. Kulenin yanında yer alan idari binanın içinde kafeterya, kanatlı hayvan ilk müdahale merkezi, konferans salonu, kuş tahnit merkezi ve kır kahvesi yer alıyor.

KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN..

Öte yandan Altınova Hersek Lagünü, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmiş ve karar Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

TEŞEKKÜR ETTİ..

Altınova’da hizmete girecek olan iki projenin sadece ilçeye değil Türkiye’ye de büyük değer katacağını ifade eden Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “İlçemizde gerçekleştirilen hizmetlere destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere; Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye, eski Orman ve Su İşler Bakanı Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Veysel Eroğlu’na, AK Parti Milletvekillerimiz Sayın Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol’a, Yalova Valisi Sayın Muammer Erol’a, Altınova Kaymakamımız Sayın Regaip Ahmet Özyiğit’e, AK Parti Yalova İl Başkanımız Sayın Muğlim Bağatar’a ve İlçe Başkanımız Sayın Hasan Zafer’e, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile ekiplerine ilçemiz ve doğa dostları adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık