SUAT PARILDAR, KADIN ÇİFTÇİLERİN GÜNÜNÜ KUTLADI

 

 

 

Haber / Esin KAYA

 

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımlayarak Yalovalı kadın çiftçilerin gününü kutladı. Suat Parıldar, mesajında, “Dünya’da tarımsal iş gücünün yaklaşık yüzde 40'nı kadınlar oluşturmaktadır. Türkiye'de ise toplam istihdam içinde kadının payı yaklaşık yüzde 31 iken, tarımda bu oran yüzde 45'i bulmakta. Ülkemizde tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü çiftçi kadınlar oynamaktadır. Bu nedenle kadın çiftçilerimize yönelik faaliyetlerin çok büyük önem taşıdığını biliyoruz.

Kadın çiftçilerimizin desteklerimizden daha fazla faydalanması adına da pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, proje sahibinin kadın çiftçi olması veya kadın çiftçi tarımsal amaçlı kooperatif ve birlik üyesi olması durumlarında artı puan veriliyor. Yine bir Avrupa Birliği hibe programlarında kadın yatırımcılara hibe sıralamasında ilave puan veriliyor. Hayvancılık yatırımları için ek 10 puan, işleme ve pazarlama yatırımları için ek 5 puan, çiftlik faaliyetleri kapsamındaki yatırımlarda ek 15 puan sağlanıyor. 2016-2019 yılları arasında uyguladığımız Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı'nın yüzde 62'si kadın çiftçilerden oluştu. Program kapsamında ilimizde hayata geçirdiğimiz 368 projenin 227 adedi kadın çiftçilerimize uygulanmıştır.

2014 yılında Türkiye'de ilk kez başlatılan ‘Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi’ Programı ile İŞKUR ve KOSGEB işbirliğiyle 72 saat süreli 'Uygulamalı Girişimcilik' eğitimleri alarak sertifika sahibi oldular. Bu program ile kadınlarımız hayallerini gerçekleştirme fırsatı buldu.

Ayrıca kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve görünürlüklerinin arttırılması amacıyla kadın kooperatiflerimize desteklerimiz devam etmektedir.

Tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek veren kadın çiftçilerimizin başarısına olan inancımız ile 5 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nüzü kutluyorum. Siz varsınız ki, biz varız!”

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık