7. KİVİ FESTİVALİ DOPDOLU GEÇTİ

 

 

REKOLTE:35 BİN TON!

 

Yalova Kivi Üreticileri Birliği ve Subaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Subaşı Kivi Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen festivalde bu yıl ilk kez koşu yarışması gibi etkinlikler düzenlenirken festival kapsamında kurulan stantları çevre bölgelerden binlerce kişi ziyaret etti..

 

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın sponsorluğunda Türkiye'nin en büyük kivi üretim merkezi olan Yalova'da kivi festivali düzenlendi. Önümüzdeki günlerde ise kivi hasadına başlanacak. İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar tarafından yapılan açıklamada bu yıl rekoltenin 35 bin ton beklendiği söylendi..

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Türkiye’nin en önemli kivi üreticisi Subaşı’nda hasat döneminin başlangıcı düzenlenen festivalle kutlandı. Bu yıl 7. kez düzenlenen Subaşı Kivi Festivali, sabah saatlerinde üreticilerin yaptığı traktör kortejiyle başladı.

7 Kivi Festivali, Subaşı Belediyesi Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirildi. Festivale Yalova Valisi Muammer Erol, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay ve Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı ile protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı. Festivalin açılış konuşmasını yapan Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı,"Altınova bölgemizde 6 bin 500 dönümlük alanda kivi üretimi gerçekleştiriliyor. Yalova geneline bakıldığında ise 8 bin dönümlük alanda kivi bahçeleri bulunuyor. 750 çiftçi kivi yetiştiriciliği yapıyor. Bu yıl 35 bin ton kivi rekoltesi bekliyoruz. Ülke genelinde ise 60 bin ton kivi rekoltesi bekliyoruz. Türkiye'de yıllık 100 bin ton kivi tüketiliyor. Geri kalan 40 bin tonluk açık ise İran'dan geliyor. Bölgemizde 25 bin tonluk depolama kapasitesine sahibiz" diye konuştu.

'Elimizden gelen desteği veriyoruz'..

Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay ise yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: "Bugün burada güzel bir atmosferde festival coşkusunu paylaşıyoruz. 4 mevsimi yaşama şansımızın olduğu gölgemizde kivi meyvesi ile bizi tanıştıran çiftçilerimizin nadide beldemize ve bölgemize kazandırdıkları katma değerin haklı gururu ile bu sene 7. Kivi Festivali'ni kutluyoruz. Bu sayede Yalova'da üretilen kivinin gerek yurt dışı ve gerekse yurt içinde tanıtılması adına bizde elimizden gelen tüm desteği vermiş oluyoruz."

'Yüzde 60'ı Yalova'dan'..

Yalova Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar da yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: "2018 yılında ülkemiz kivi üretimi 30 bin dekar alanda 62 bin ton, Yalova kivi üretimi ise 5 bin 800 dekar alanda 25 bin ton olarak gerçekleşmiş ve ülkemiz üretiminin yüzde 40'ını karşılamıştır. 2019 yılında üretimin 30 bin tonu aşmasını bekliyoruz. Ayrıca Yalova'daki kivi üreticileri Yalova'daki arazi değerlerinin artması nedeniyle Çanakkale, Bursa Orhangazi, Balıkesir Gönen, illerinde kivi bahçeleri kurmaya başladılar. Bu nedenle Yalova kivi üreticileri marifetiyle Türkiye'de kivi üretiminin yaklaşık yüzde 60'ının burada yapıldığını ifade etmek gerekir."

Festival kapsamında etkinlikler yapıldı..

Festivalde bu yıl ilk kez koşu yarışması da düzenlendi. Her yaştan 300’e yakın sporcunun katıldığı 10 kilometrelik koşunun sonunda dereceye girenler finiş çizgisinde alkışlarla karşılandı. Festival kapsamında düzenlenen satranç turnuvası ve en iyi kivi bahçesi yarışmasında dereceye girenlere protokol üyeleri tarafından ödüller verildi. Festival kapsamında çeşitli firmaları, sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının kurduğu stantları gün boyunca binlerce kişi ziyaret etti. Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, festivale katılan misafirlerle tek tek ilgilendi.

 

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık