'227 KADIN ÇİFTÇİMİZE DESTEK VERİYORUZ'

Çiftçi Kadınlar Günü için bir araya geldiler

 

 

15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü sebebiyle Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından bir organizasyon düzenlendi ve kadın çiftçiler bir araya geldi.

 

.."Bir ülkenin ekonomisinin gelişmesi için istihdamda kadının vazgeçilmez bir rolü vardır. Tarımsal üretimde etkinliğin ve verimliliğin sağlanması açısından da kadın çiftçilere verilen eğitim faaliyetleri büyük rol oynamaktadır."

 

.."Genç Çiftçi Projeleri ile Yalova'da 368 projenin 227 adedi kadın çiftçilerimize uygulanmıştır. Bu sayı toplam içerisinde yüzde 62’ye karşılık gelmektedir."

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

 

15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü sebebiyle Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından bir organizasyon düzenlendi. Müdürlük Konferans Salonu'nda düzenlenen organizasyona, Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç'in yanı sıra çok sayıda kurum müdürleri ve kadın çiftçiler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, "Tarladan mutfağa dokunduğu her şeye değer katan bir gün değil her gün hatırlanması gereken siz değerli kadın çiftçilerimiz geride bıraktığımız 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler ve 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebetiyle düzenlediğimiz programımıza hoş geldiniz. Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 1997'de 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir. İlk olarak 18 Aralık 2007 tarihinde Birleşmiş Milletler bünyesinde resmi bir kutlama olarak kabul edilmiş ve dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü olarak kutlanmakta olup bu etkinliğin amacı kadın çiftçilerin toplumdaki sosyal statüsünü yükseltmek, tarımda çalışan kadınların, sorunlarına dikkat çekmek, kadınların tarımdaki etkinliğinin artırılmasını sağlamak, kadın çiftçilerin faaliyetlerinin görünür olmasını sağlamak, tüm dünyada bu günde ortak bir ruh oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Bir ülkenin ekonomisinin gelişmesi için istihdamda kadının vazgeçilmez bir rolü vardır. Tarımsal üretimde etkinliğin ve verimliliğin sağlanması açısından da kadın çiftçilere verilen eğitim faaliyetleri büyük rol oynamaktadır" diye konuştu.

'Açlığa son veren nesil biz olabiliriz'..

"Tarımsal üretimin her aşamasında aktif bir biçimde yer alan kadınlarımız, kalkınmanın olanaklarından kimi zaman yeteri payı alamamaktadır" diyen Parıldar, "İşsizliğin yaygın, eğitim ve sağlık hizmetlerinin sınırlı ve dengesiz dağıldığı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kırsalda kadınların durumu, konumu ve sorunları dikkat çekicidir. Bu sorunlar zaman içinde Kadın Çiftçilere yönelik politikalar oluşturulmasına, kadın çiftçilerin tarımsal üretime daha verimli ve daha iyi koşullarda katılabilmesine yönelik projelerin oluşturulmasına olanak sunmuştur. Geçtiğimiz günlerde kutladığımız Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) her yıl 16 Ekim'i örgütün 1945 yılında kuruluşunu anmak amacıyla 'Dünya Gıda Günü’ olarak kutlar. Etkinlikler, dünya genelinde 150’den fazla ülkede düzenlenmekte olup, Birleşmiş Milletler takviminin en çok kutlanan günlerinden biridir. Etkinlikler, başta açlıktan ve kötü beslenmeden etkilenenler olmak üzere, herkesin gıda güvenliği ve sağlıklı beslenmeye erişimi için farkındalığın arttırmayı ve harekete geçmeyi teşvik eder. Dünya Gıda Günü halka güçlü bir mesaj göndermek için önemli bir fırsattır: Bu hayatta açlığı ve her türlü kötü beslenmeyi sona erdirebilir, Açlığa son veren nesil biz olabiliriz. Ancak bu amaca ulaşmak için herkesin birlikte çalışması gerekir" sözlerine yer verdi.

'Yüzde 62'si kadın'..

Yalova'da destek verilen projelerinin yüzde 62'sinin kadın çiftçi olduğunu söyleyen Parıldar, "Bakanlığımızın kadınlar özelinde uyguladığı programlara çerçevesinde ve yerel imkanlar dahilinde İl Müdürlüğü birçok konuda kadınlarımıza tarımsal alanda projeler geliştirmiştir. Bu doğrultuda Genç Çiftçi Projeleri ile Yalova'da 368 projenin 227 adedi kadın çiftçilerimize uygulanmıştır. Bu sayı toplam içerisinde yüzde 62’ye karşılık gelmektedir. 2019 yılı içerisinde 'Ek yoncayı al kaliteli sütü projesi' kapsamında, 30 kadın çiftçimize toplamda 150 da alanda yonca projesi uygulanmış olup yonca tohumu ve gübresi dağıtılmıştır. Yine 2018 yılında 'Uzaklarda Arama, Aronya Meyvesi Yalova’da projesi' kapsamında 6 kadın çiftçimize 6 da alanda 1002 adet aronya fidanı dağıtılarak bahçe tesis edilmiştir. Aynı şekilde 2018-2019 yıllarında ilimizde İl Özel İdaresi ile ortak yürütülen 'Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Projesi' kapsamında Çilek Yetiştiriciliği Projesi kapsamında 9 kadın çiftçimize 9 da alanda 45 bin adet çilek fidesi verilmiştir. Ayrıca İl Müdürlüğü tarafından projelendirilerek Bakanlığımıza sunulan 'Sera Modernizasyonu Projesi' kapsamında 10 çiftçimizin serası modernize edilmiş, bunlardan 1 adedi kadın çiftçimize yapılmıştır. Ayrıca Safran, Güneyköy ve Akköy’de kadın kooperatifleri kurulması için çalışmalar yürütülmektedir. Elinin değdiği her şeyi güzelleştiren emeğini üretime geçiren kadınlarımızın Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü ve Dünya Gıda Günü'nü kutluyorum" dedi.

 

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık