'KENDİ KENDİME YENECEĞİM DEDİM'

 

 

 

Yalova Sağlık Müdürlüğü personeli olan Ebe Meltem Eren, meme kanseri olma sürecini anlattı. 38 yaşında olan ve 6 yıl önce meme kanseri teşhisi ile yüzleşen Eren, ameliyat ve kemoterapi tedavisinin ardından hastalığı yendi. Eren, bugün sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyor.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı olması sebebiyle daha önce bu hastalığa yakalanmış ve kanseri yenmiş olan Yalova Sağlık Müdürlüğü personeli Ebe Meltem Eren kanser sürecini anlattı. 38 yaşında olan ve 6 yıl önce meme kanseri teşhisi ile yüzleşen Eren, ameliyat ve kemoterapi tedavisinin ardından hastalığı yendi. Eren, bugün sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyor.

'Doğru bilinen yanlışlar var'..

Memede oluşan kitleyi fark etme sürecini anlatan Eren, "Mememde ağrı hissiyle birlikte kendimle ilgili korkular yaşamaya başlamıştım. Kendi kendine meme muayenesini bildiğim için şanslıyım. Muayenemi yaparken göğsümde bir kitle olduğunu fark etmemle birlikte süreç başlamış oldu. Çevreme durumu anlattığımda ağrıyorsa kötü değildir, korkma diyorlardı. Ancak bu doğru bilinen bir yanlış. Kesinlikle normal olmayan her durumda doktora başvurulması önemli" dedi.

'Kendi kendime yeneceğim dedim'..

Teşhis konulduğu zaman hislerini de paylaşan Eren, "Açıkçası dünya başıma yıkıldı diyebilirim. Hep dışarıdan duyarız o kansermiş, bu kansermiş diye. Bir gün kendi başımıza gelebileceğini hiç düşünmeyiz. Bana olmaz deriz. Ama maalesef oluyor. İlk etapta ben de her kanser teşhisi alan insanlar gibi reddettim, kabullenemedim. Çok kötüydüm. Ne zaman kabullenmeye başladım, ‘evet ben kanserim ve bunu yeneceğim’ dedim işte o zaman kendimi daha güçlü hissetmeye başladım" dedi.

'Rahatsız oluyordum'..

Tedavi sonrasında yaşadığı süreci anlatan Eren, "Kemoterapi gerçekten insanı çok yoran ve zorlayan bir süreç. Saçlarım, kaşlarım döküldü. Kilo aldım. Tedavi sonrasında sosyal iletişim yasaklandı. Enfeksiyondan korunmak için evimde bir odayı kendim için özel alana çevirdim. Bol bol kitap okuyarak kendimi dinç tutmaya çalıştım. Evden ilk çıkmaya başladığımda saçlarımın olmamasından dolayı insanların bakışlarından çok rahatsız oldum" dedi.

'Personel çok ilgilendi'..

"Ameliyatımı özel bir sağlık kuruluşunda oldum. Radyoterapi ve kemoterapi tedavilerim devlet hastanesinde oldu" diyen Eren, "Gerçekten çok ilgili ve özellikle şevkatli yaklaştılar bana. Kanser hastalarının ruhundan anlayan, değişen duygu durumlarımıza rağmen büyük bir sevgiyle yaklaştıkları için kendilerine minnettarım. Profesyonel destek almadan geçirmek için biraz inat ettim. Kendi kendime yenmeye çalıştım. Şimdi geçmişe döndüğümde keşke yardım alsaydım diyorum. Ailem ve arkadaşlarım en büyük destekçilerim oldular" dedi.

'Bana gelen misafir'..

Kendisini daha özgür ve daha güçlü hissettiğini söyleyen Eren, "Kanseri bana gelen bir misafir olarak düşünüyordum. Ben onu bir süre ağırladım ve sonrasında uğurladım. Bir daha inşallah geri gelmeyecek, buna tüm kalbimle inanıyorum. Hayatımın yeniden başladığına inandım. Kendimi daha özgür ve daha güçlü hissediyorum. Kanseri yenmiş olmak bana hayatta her zorluğu aşabileceğim hissi verdi. Ben güçlüyüm ve kanser beni yenemeyecek, bunu biliyorum. Meme kanserinde de diğer kanser türleri gibi erken teşhis çok çok önemli. Her ay kendi kendine meme muayenesi yapmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Bunun nasıl yapılacağını bilmiyorsak aile hekimlerimizden, KETEM’lerden yardım alabiliriz. En önemlisi ise moral. Bu hastalığı yeneceğinize inanın. Kadınlar doğası gereği güçlüdür. Bunu bilmek ve buna inanmak gerekiyor. İyi bir tedavi ve güçlü bir duruş ile hastalığı yenebiliriz" ifadelerine yer verdi.

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık