REKOLTE 500 TON

Dereköy'de elma hasadı başladı

 

 

Köyde elma rekoltesi yaklaşık 500 ton olarak beklediklerini söyleyen Muhtar Hidayet Köken, elmanın kazancının maliyetini karşılamadığını ve çiftçiler olarak devletten destek beklediklerini dile getirdi.

 

.."Biz, Yalovalı elma üreticileri olarak devletten tam anlamıyla destek bekliyoruz. Devlet destek veriyor ama yetmiyor. Elma çok bakım isteyen bir meyve. Hiçbir şeyini atlamayacaksınız. Atlarsanız, o yıl ağaç meyve vermez."

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova'da elmanın başkenti sayılan Dereköy'de hasat zamanı geldi. Köyde elma rekoltesini yaklaşık 500 ton olarak beklediklerini söyleyen Muhtar Hidayet Köken, her sene olduğu gibi bu sene de fiyatlardan yakındıklarını dile getirdi. Yalova'da sadece Dereköy ve civarlarında yetiştirilen elma, Yalova ve İstanbul pazarlarında satılıyor. Arap kızı, golden, granny smith, Yalova 4 elması ve starcrinson çeşitlerinde elma yetiştirdiklerini söyleyen Köken, "Bu yıl hasadımıza Allah'ın izniyle başladık. Rabbim hayırlısıyla bitirmeyi nasip etsin. Köyümüzde 500 ton rekolte bekliyoruz" dedi.

'Buzhane bu yıl 70 kuruş'..

Elmanın kazancının maliyetini karşılamadığını ve çiftçiler olarak devletten destek beklediklerini söyleyen Muhtar Köken, "Elma buzhanede 70 kuruş. Bir sandık yaklaşık 18 kilo geliyor. 1.60 TL’den elma satıldı. Kilobaşı 70 kuruş buzhane masrafı. 40 kuruş da kilo başına budama, ilaçlama, seyretme ve hasat gibi masraflar var. Kilo başına komik bir kar elde ediyoruz. Biz, Yalovalı elma üreticileri olarak devletten destek bekliyoruz. Elma çok bakım isteyen bir meyve. Hiçbir şeyini atlamayacaksınız. Atlarsanız, o yıl ağaç meyve vermez. Örnek verecek olursak, 50 ton mahsul veren bir arsada 10 bin TL’lik ilaç masrafı oluyor. 7-8 bin TL civarı işçilik masrafı oluyor. Gübre, sulama ve mazot gibi masrafları da eklersek, geriye çok küçük bir miktar kalıyor. Örneğin; bahçeye 100 TL’lik ilaç atılıyorsa 30 TL de mazot yakılıyor. 90 TL de işçilik parası var. Devlet destek veriyor ama yetmiyor" ifadelerine yer verdi.

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık