Küçük yaştaki evliliklere “dur” dediler

 

 

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl Kalyoncu:

 ‘Yalova’da çocuk

gelin yok!’

 

Küçük yaşta yapılan evliliklerin önüne geçmek adına Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından hayata geçirilen proje tüm Türkiye’ye örnek oldu. Kent Konseyi kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl Kalyoncu, Yalova’da çocuk evliliklerinin kalmadığını söyledi.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

 

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi, çocuk gelinlerin önüne geçmek için 2016 yılında başlatmış olduğu projeye devam ediyor. Kent Konseyi Kadın Meclisi, Terziler Odası ve Kuaförler Odası’nı da projeye dahil ederek, 18 yaşından küçüklere gelinlik-damatlık satılmaması, saç-tıraş ve makyaj yapılmaması kararı aldı. Yalova’da başlayan proje birçok ilde de örnek oldu. İmzalanan protokol ile iş yerlerine ‘bu işyerinde 18 yaşından küçüklere gelinlik-damatlık dikilmez\tıraş-makyaj yapılamaz’ levhaları asıldı.

‘Toplum için ne yapabiliriz?’..

Projenin Yalova’dan Türkiye’ye uzandığını söyleyen Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl Kalyoncu, “Kadın Meclisi’nin amacı; sürdürülebilir kalkınma planları hedef doğrultusunda çalışmalarına devam ederek, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmaktır. Bunun için sağlık, eğitim, çevre, sosyal ve kültürel alanlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm bulmak amacıyla çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kurumlarla çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. 2016 yılında başlatmış olduğumuz proje ile erken yaşta evliliklerin önüne geçmek istedik. Çocuk gelin ülkemizin kanayan yarası. Bir çocukta olsa bu bir sorundur. Sadece Yalova için değil, toplum için ne yapabiliriz diye düşündük. Düşündüğümüz gibi de oldu. Projemiz tüm Türkiye’de ilgi gördü. Diğer iller projenin üzerine bir şeyler kattılar ve geliştirdiler. Genel anlamda roman vatandaşlarımızda erken yaşta evlilikler görülmektedir. Bu konuyu Yalova Genç Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kerem Koyuncu ile görüştük. Kerem Bey, 18 yaşından küçük bir evlilik ile karşılaştığında bizzat emniyet mensuplarına haber vereceğini söyledi. Böyle bir hassasiyet bizleri çok mutlu etti. Projemize destek çığ gibi büyüyor. Proje ilimizde de çok etkili oldu. Yalova’da çocuk gelin diye bir şey kalmadı” dedi. 

Aileleri uyardı..

Türkiye’deki kadına şiddetin her geçen gün arttığını ifade eden Kalyoncu, “Çocuklarımız erken yaşta evlilik yaparak, küçük yaşta büyük sorumluluklara giriyorlar. Aile olmayı idrak edemeyen çocuk ise doğal olarak evlilik müessesini yürütemiyor. İş burada ebeveynlerin, lütfen çocuklarınızı oyun çağında evlendirmeyin. Oynasınlar, okusunlar, eğitimlerine devam etsinler. Aksi halde kadına şiddet her geçen gün artıyor” şeklinde konuştu.

 

 

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık