‘Çınarcık’ı yaşanabilir bir kent yaptık’

 

 

 

CHP’li eski Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, mevcut Başkan Numan Soyer’in açıklamalarına cevap verdi. Kurt, belediyeyi 60 milyon TL ile devrettiğini söyledi.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Geçmiş dönem CHP’li Belediye Başkanı Avni Kurt, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer’in suçlamalarına CHP il binasında gerçekleşen toplantıda yanıt verdi. Toplantıya; İl Başkanı Nur Koçak, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da katıldı. Kurt, “Gerçek dışı iddia, tespit ve verilerle milleti kandırma ve yanlış bilgilendirme filmini seçim döneminde de seyretmiştik. Bizler bu filmi seyretmekten bıktık, lakin görünen o ki birileri bu filmi vizyona sokmaktan bıkmamış” dedi.

‘Haberin var mı?’..

Çınarcık halkı için yaptığı hizmetleri anlatan Kurt, şunları söyledi: “Soyer, bizim 5 yıllık görev sürecinde, hiçbir projeyi hayata geçirmediğimize dikkat çekmiş. El insaf. Yeni su hatları, yollar, kaldırımlar, yüz binlerce metrekare parke taşı, yeni kanalizasyon, aydınlatma, araç filosunun ciddi ölçüde genişlemesi. Çınarcık’ın çöp dağlarından kurtarılıp, çöpten enerji üretir noktaya taşınması. Belediye hizmet binasından balıkçı barınağına, kütüphaneden Çınarcık Belediyespor tesislerine kadar birçok noktada gerçekleştirilen modernizasyon. e- mezarlık, e-çap, e-imza ve e-devlet gibi hizmetlerin hayata geçirilmesi. Whatsapp hattı, beyaz masa ve Kent Konseyi’nin kurulması. Yeni mezarlığın düzene sokulması ve buraya abdesthane, mescit ve taziye evi gibi yapıların yapılması. Kardeş şehirler edinilmesi. Altın Çınar Festivali’nin tekrardan hayata geçmesi. Çınarcık işi ile Yalova’nın tek coğrafi işaretinin alınması ve Hanımelleri Kooperatifi’nin kurulması. Park yenileme çalışmaları, yeni parklar, Fen İşleri, Temizlik İşleri şantiyesinin kurulması, Hasanbaba’ya yapılan yeni yol ve 2 bin tonluk su deposu, ilçemizdeki bütün su depolarının yenilenmesi ve elektronik ortama taşınması. Yeni yapılan Sokak Hayvanları ve Rehabilitasyon Merkezi’nden Çamlık kordon yoluna, trafik düzenlemelerinden yeni otobüs duraklarına, okullara yapılan desteklerden ücretsiz otoparklara kadar birçok icraat. Bütün bu yaptıklarımız, Altın Karınca Ödülleri ve İSO kalite belgesiyle ödüllendirildi. Bilmem haberi var mı?”

‘60 milyon TL borç ile devrettik’..

Çınarcık Belediyesi’ni 60 milyon TL borç ile devrettiklerini ifade eden Kurt, şunları kaydetti: “Soyer, 31 Mart 2019 itibariyle Çınarcık Belediyesi’nin toplam borcunun 86 milyon 300 bin TL olduğunu söylüyor. Bu külliyen yalandır. Bununla birlikte, benim toplam borcun 3 milyon TL olduğunu söylediğimi iddia ediyor. Seçim döneminde de bu konuya açıklık getirdiğim halde hala anlamamakta ısrar ediyorlar. 30 Mart 2014’te 75 milyon TL’ye yakın bir borç ile devraldığımız belediyemizi, 60 milyon TL civarında bir borçla devrettik. Hem borcumuzu düşürdük hem de yaptığımız hizmetlerle Çınarcık’ı modern, yaşanabilir bir kent haline getirdik. Bunu görmezden gelen AKP zihniyetini esefle kınıyoruz. Biz göreve geldiğimizde karşılaştığımız mali durum,  Soyer’in görevi devraldığındaki mali durumdan çok daha kötüydü. Çınarcık Belediyesi’nin 10 milyon TL olan kesinleşmiş gelirini 30 milyon TL’ye çıkarttık. 2014 yılında belediyeyi devraldığımızda devreden gelir tahakkuku 6 milyon 957 bin TL iken, 2019’da bu rakamın 40 milyon TL’ye çıktığını görüyoruz. Üstelik Çınarcık Belediyesi’nin mevcut borç yükünün nereden geldiğini incelediğimizde, karşımıza, yine başka bir AKP’li belediye başkanı çıkmaktadır. Borçlar, onun görev yaptığı dönemlerden mirastır. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, biz belediyemizin mali durumunu olabilecek en iyi noktaya taşıdık. Vatandaşa hizmet etme fonksiyonunu yitirmiş olan belediyeyi, çalışan ve hizmet eden bir belediye haline getirdik.”

 

 

 

 

 

 

 

  •  

 

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık