‘Belediyenin muhatabı belediye meclis üyeleridir’

Koçak’tan, Bağatar’a jet cevap

 

Haber / Büşra GÜNDÜZ

 

AK Parti İl Başkanı MuğlimBağatar’ın Meclis’te yaşanan kiralama tartışmalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamaya CHP İl Başkanı Nur Koçak’tan jet yanıt geldi. Muğlim Bağatar’ın şark kurnazlığı sözlerine atıfta bulunan CHP İl Başkanı Koçak, “Kişi karşısındakini de kendi gibi sanırmış” diyerek açıklamalarda bulundu.

‘Ülkemiz de sayenizde bir arpa boyu yol alamıyor’..

“Konunun üzerinden 10 gün geçmesine rağmen yapmış oldukları hatayı ört bas etmek adına aynı noktada patinaj çekiyorlar” diyen CHP İl Başkanı Nur Koçak, “Önce Merkez İlçe Başkanları çıkan haberlerin altına yorumlar yaptı. Baktılar ki tepki büyüyor yetmedi İl Başkanları basın toplantısı düzenledi. Çıkıp hatalarını kabul edeceklerine her zamanki gibi suçu sağa sola atma çabasındalar. İzlemiş oldukları bu politika aynı zamanda genele yansıdığı için ülkemizde ileriye gideceğine bu zihniyet sayesinde geri gitmeye devam etmektedir” şeklinde konuştu.

‘Belediyenin muhatabı belediye meclis üyeleridir’..

“AKP İl Başkanı yine talihsiz bir açıklamaya imza atarak özrünü kabahatinden büyük hale getirmiştir” diyerek sözlerini sürdüren Koçak, şunları dile getirdi: “AKP İl Başkanı yaptığı açıklamayla halkı temsil etmek için halkın oyuyla seçilmiş olan AKP’li 15 Belediye Meclis Üyesinin meclise gelen konular hakkında kendi hür iradelerinin olmadığını, kendilerinin yok hükmünde olduğunu açıkça beyan etmiştir. Yapılan bu açıklamayla AKP’li 15 Belediye Meclis Üyesi, AKP İl Başkanı talimatı ile hareket etmek zorunda olduklarını bunun dışına çıkamayacaklarını ima etmektedir. Dolayısıyla bu konu İl Başkanına gidilip de anlatılması gereken bir konu değildir. Konu gayet açık ve Yalova esnafını ilgilendiren bir konudur. Muhatap Belediye Meclisi’dir. İl Başkanı eğer ki şunu diyor ise ‘AKP’li Belediye Meclis Üyeleri kendi hür iradeleri ile Yalova’nın menfaatleri doğrultusunda hareket edemezler’ o zaman o koltukları terk etsinler ve iradelerini kendinde toplamış olan AKP İl Başkanı kendilerini tek başına temsil etsin. Böylelikle siyaset uğruna dün evet dediklerine bugün hayır demek zorunda kalmaz, yapılmak istenenleri engelleyerek Yalova’nın 5 yılının boşa geçirilmesine sebep olmazlar. Bu durum açıkça AKP’deki demokrasi anlayışını ve hizmete karşı olan yaklaşımı ortaya koymaktadır.”

‘Gündem 1 hafta önce partilere yollanıyor’..

“Kişi karşısındakini de kendi gibi sanırmış” diyen Koçak, şöyle devam etti: “Tiyatro, şark kurnazlığı adına her nederseniz deyin bizler bunu uzun yıllardır sizlerden izliyoruz. Kişi karşısındakini de kendi gibi sanırmış bunlarda herkesi öyle yapıyor sanıyor. Yıllardır senaryo yazıp oynayan birileri varsa o da sizlersiniz. Meclis gündemi 1 hafta öncesinden belirlenir ve mecliste grubu bulunan partilere yollanır. Bu her zaman böyle olmuştur. Ama doğru AKP İl Başkanı daha acemi olduğu için bunun böyle olduğunu bilmiyor olabilir. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp bunu tecrübeli siyasilere sormasını bilgi sahibi olmasını açıklamalarını da daha sonra yapmasını kendisine tavsiye ediyorum. Belediye tarafından yollanan gündemi grupta görüşür müzakere edersiniz ki bu konuda Grup Başkanınız konu hakkında grup kararınız olduğunu mecliste beyan etmiştir. Konunun görüşülmesi sırasında Belediye Başkanımız Vefa Salman konuyu bir kez daha üzerine basa basa açıklamış hatta meclise 10 dakika ara vermiş ve üyelerden konuyu tekrar görüşmelerini istemiştir. Buna rağmen 15 AKP’li Meclis Üyesi, ara dönüşünde konuyla ilgili alınan kararın dışına çıkmayacaklarını söylemiştir. Buradan 15 arkadaşımıza da sesleniyorum; AKP İl Başkanına karşı değil halka karşı sorumlu olduğunuzu unutmayın. Halkın oylarıyla o koltuklara seçildiğinizi unutmayın ve kendi hür iradenize asla ipotek koydurmayın.”

‘Sağlıklı düşünün, sağlıklı davranın’..

Nur Koçak, açıklamasını şöyle sürdürdü: “AKP mantığın bittiği yer. Tanıma tamtamına uyuyor. Amatör spor kulüplerine hizmet eden kuruluş için belediye bir tesis yapıyor ve kiralama için konu meclise geliyor buraya 10 yıl için kira yetkisi veriyorsun. Gençlerimizin spora teşvik edilmesi, kötü alışkanlıklardan uzak durması için faaliyet sürdüren spor kulüpleri için yapılmış olan tesislerin kiralanmasına ise 5 yıllık onay veriyorsun. İkisi de aynı kurum aynı işi yapıyor. Hiçbir farkı yok. Burada hangi akla hizmet birine 5 yıl birine 10 yıl diye ayrım yapabiliyorsunuz, çıkın bunu halka açıklayın. Spor kulüpleri şahıslara mı ait? Bir kere kendi aldığınız kararlarda kendinizle çelişiyorsunuz. Öncelikle 31 Mart geride kaldı, bunun bir farkına varın ve seçimi kaybetmenin hırsını unutun, sakinleşin. Halk yönetme yetkisini bize; muhalefet yetkisini size verdi ama her şeye muhalefet edin diye değil. Almış olduğunuz kararları sağlıklı bir şekilde gözden geçirin. Öncelikle herkesi kendiniz gibi görmeyi bir kenara bırakın ve konulara pozitif yaklaşın. İçinde bulunduğunuz hal ve tavırlardan sıyrılın ve halkın seçtiği 15 Meclis Üyesi’ne sizler de güvenin ve doğru kararlar alabilmeleri için üzerlerindeki baskıyı kaldırın.”

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık