'TÜM YALOVA'YA AFET BİLİNÇ EĞİTİMİ VERECEĞİZ'

ARMUTLU'DA AFET EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR

 

 

Armutlu Belediyesi ile Yalova MAG-DER, ilçede afet bilinç eğitimleri verecek. Ardından afetlerde arama kurtarma eğitimleri başlayacak. Eylül-Ekim ayları arasında afet bilinç eğitimleri ve arama kurtarma eğitimleri verilecek.

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG-DER) Yalova Şubesi Başkanı Sabri Karaçam, tüm Yalova genelinde afet eğitimleri vereceklerini belirtti. Armutlu'da afet eğitimleri vereceklerini söyleyen Karaçam, "Armutlu ilçemizde afet bilinç eğitimleri ve mahalle afet gönüllüleri arama kurtarma eğitimleri başlıyor" dedi. Karaçam, "Armutlu Belediyesi, Yalova MAG-DER olarak ilçemizde afet bilinç eğitimleri vereceğiz. Daha sonra afetlerde arama kurtarma eğitimleri başlayacak. Eylül-Ekim ayları arasında afet bilinç eğitimleri ve arama kurtarma eğitimleri verilecek. Eğitimlere katılmanızı bekliyoruz. Armutlu Belediyesi ve muhtarlıklar aracılığı ile olası bir afette çaresiz kalmamak için temel afet bilinç eğitimlerine katılın" ifadelerine yer verdi.

'Okullarda bilinç şart'..

Eğitimlerde okullarda öğrencilere deprem anında neler yapılması gerektiğini ve tahliye tatbikatında ise teorik bilgilerin uygulamaya nasıl yansıdığının test edildiğini söyleyen Karaçam, "Okullardaki öğretmenlerimizin bilinçli olması gerekir. Öğretmen, idareciler ve personele o nedenle afet bilinç eğitimi veriyoruz. Velilere yönelik eğitimler de hız kesmeden devam ediyor. Yerel çalışmalarla halkı bilgilendirmek ve duyarlılık düzeyini yükseltmek, gönüllü dinamiğini ve kapasitesini geliştirmek, afete karşı etkin bir iletişim ve katılım sağlamak, afet alanında hazırlık ve müdahale standartlarını oluşturmak ve bunları koruyup geliştirmek, yerel grupların kullanabilecekleri kaynakları büyütüp destek ağlarını sağlamlaştırmak, afetlerle mücadelede kamu ve yurttaş işbirliği için bir köprü görevi görmek Yalova MAG-DER’in kendine görev edindiği işlevlerin başında geliyor. Unutmayalım ki eğitimli toplumlarda can kaybı ve yaralanmalar daha az düzeyde olmaktadır. Halkımızı bu konuda duyarlı olmağa ve eğitimleri almaya davet ediyoruz" dedi.

'Eğitimler sonuç vermeye başladı'..

Okullarda bir bilinç oluştuğunu söyleyen Karaçam, "Okullarda artık bir farkındalık var. Altınova'da eğitim sürecinde öğrenciler, tek sıra halinde düzenli bir şekilde tahliye oldular. Gelecek nesil depremin farkında. Bu bilincin Yalova genelinde olduğunu düşünüyoruz. Eğitimlerimize Armutlu'da devam edeceğiz Armutlu'da eğitimlerimiz 26 Eylül'de başlıyor. İlçede aynı zamanda uygulamalı eğitimler de vereceğiz" dedi.

 

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık