‘Biz üretmezsek, pazar olmaz’

 

 

 

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Yalova’daki üretici pazarlarının denetimini yalnızca Ziraat Odası’nın yapması gerektiğinin doğru olduğunu söyledi.

 

Haber \ Büşra GÜNDÜZ

Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Yalova Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Orhan Kalyoncu’nun yapmış olduğu açıklamaya cevap vererek, “Üretici pazarlarını yalnızca Ziraat Odası denetlemelidir” dedi.

‘Biz üretmezsek, pazar olmaz’..

Beşli açıklamasında şunları söyledi: “Biz Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütüyüz. Ziraat Odalarının denetimlerini bile Ankara tarafından yapılıyor. Üreticiler pazarını Pazarcılar Odası denetleyemez. Biz üretmezsek, pazar olmaz. Biz yasanın bize vermiş olduğu yetkilere dayanarak, belediyelerle yapmış olduğumuz istişareler sonucu bu pazaryerlerini kuruyoruz.  Çiftlikköy’de üreticiler pazarı kurduk. Türkiye bunu örnek aldı, İzmit, Adapazarı’nda da bunun gibi pazarla kurulacak. Bunu yaparken hem örnek teşkil edip, hem de üreticinin hakkını savunacağız. Üretici kendi ürettiğini satacak. Hem kendi ürünün kazımanı alacak hem de pazarcısı olacak. Ürettiği malı sahiplenip, tüketici de ucuz ve kaliteli mal yiyecek. Biz burayı belediyeden almış olduğumuz kararla, zabıta ve Ziraat Odası personeli her pazarı denetleyecek. Pazarda satılan herhangi bir hal ürününe izin vermeyeceğiz. Ben bu işi başaramazsam oda başkanlığını bırakırım. Biz orayı üreticinin pazarı olarak kurduk. Çiftlikköy Ziraat Odası Başkanı ile bu denetimlerin takipçisi olacağız. Bizim gözümüzden kaçan şeyler olabilir. Üretici de, pazarcılar odası da şikayet edebilir, mutlu oluruz. Ancak denetlemeye gelince, denetlemeyi biz yaparız. İlk yakalamada ikaz edeceğiz, ikinci yakalamada ise hem üyelikten çıkarıp hem de yerini iptal edeceğiz. Kimse diyemez ki halden aldığım ürünü satacağım. Üreticiden tüketiciye bu ürünleri satacağız. Kışın ürün yetiştirmeyen üreticiler şimdi üretmeye başladılar. Çünkü kazanmaya başladılar. Bu tarımdaki bereketi de artıracaktır. Bu konuda Yalova Belediye Başkanımız Vefa Salman’a çok teşekkür ediyorum, projeye sonsuz destek verdi. O’da bir çiftçi çocuğu, çiftçinin köylünün halini biliyor. 1 Eylül’de TOKİ’de üretici pazarımız açılacak, herkesi bekliyoruz.”  

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık