‘Koçum Babam’ projesi hedefe doğru emin adımlarla ilerliyor

 

Yakın zamanda çekimlerine başlanarak ekranlarla buluşacak

 

Haber / Ebru HASBULAT

 

Spastik Engelliler Federasyonu’nun hazırladığı ‘Koçum Babam’ projesi İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından da desteklenerek 2 yıl önce hayata geçti.

Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Murat Arslanhan, konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Engelli bireylerin aile yaşantılarına dokunan proje ile engelli bireylerin babaları ile daha çok vakit geçirmesini amaçlayarak Yalova’da startı verilen proje; Denizli, Soma, Akhisar, Bergama, Kocaeli ve Sinop’ta da hayata geçirildi. Konunun uzmanları eğitmenler tarafından babalara dönem dönem eğitimlerinde verilerek, projede engelli bireylerin babaları ile daha güçlü bir bağ oluşması için proje kapsamında çeşitli geziler düzenlenerek baba ile çocuğun birlikte vakit geçirmesi sağlandı ve Yalova Üniversitesi ile işbirliği içerisinde Koçum Babam Çalıştayı yapılarak akademik çevrelerinde ilgisi çekildi.

Spastik Engelliler Federasyonu olarak engelli bireylerin yaşantısında bugüne kadar hep annelerin rol oynaması üzerine böyle bir proje geliştirdik. Babaların süreçte aktif rol alması için hedefe doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Şimdi ise ‘Koçum Babam’ projesi Ankara’dan TRT’den gelen misafirlerimizle Yalova’da federasyon merkezinde Federasyon yönetim kuruluyla yapılan değerlendirme sonucunda, yakın zamanda çekimlerine başlanarak ekranlarla buluşacak. Medyanın gücüyle porjemiz daha hızlı amacına ulaşacaktır. TRT’ye gösterdiği ilgi ve verdiği destekten dolayı başta Federasyonumuz olmak üzere camiamız adına teşekkür ederim. En iyi yaşam koçu babadır.”

NEDEN BABALAR?
Baba bir çocuğun gelişiminde çok büyük bir öneme sahiptir. Erkek çocuk için adeta bir özdeşim modeli, kahraman ve erkekliği öğreneceği rol-model örneğidir. Bir çocuğun anneden sonra, sevgi, şefkat ve güven duygusunu en gerekli ve sağlıklı kuracağı kişidir baba. Babanın sadece maddi bakımla değil ruhsal gelişimle de ilgili olması gerekmektedir. Çünkü dinleyen ve anlamaya çalışan bir baba, kızan ve uzak duran bir babadan çok daha etkilidir. Çocuk ona yakın ve paylaşan bir babayla sağlıklı özdeşim kurabilir. Çocukla geçirilecek her an, birlikte yapılacak her aktivite çocuk gelişimi için çok önemlidir. Çocuğa ayrılmayan zaman, bir daha asla telafisi olmayan kayıp bir yaşam parçası demektir.
Çocuk eğitiminde babanın rolü anne kadar önemli iken, engelli bir çocuğun eğitiminde bu önem en az iki katına çıkmaktadır. Ancak biliyoruz ki ülkemizde babaların büyük bir çoğunluğu engelli evlatlarını çok geç kabullenmekte, bu yüzdende çocuğuna kazandırabileceği pek çok duyguyu ve davranış modellerini kazandıramamaktadırlar. Tam da bu noktada babaların desteklenmesi eğitilmesi ve bilinçlendirimesi gerekmektedir.


 

 

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık