'17 AĞUSTOS'U UNUTTURMAYACAĞIZ'

 

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova AFAD Müdürü Aziz Aksoy 17 Ağustos Marmara Depreminin 20 yıldönümü dolayısıyla Yalova’da kapsamlı anma etkinlikleri düzenleyeceklerini söyledi. Müdürlük toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Aksoy, önemli açıklamalarda bulundu. Yalova'nın afet müdahale planının hazır olduğunu söyleyen Aksoy, olası bir deprem için her şeyin düşünüldüğünü sözlerine ekledi.

'Afet planı hazır'..

" Yalova denilince akla yüzde 74 oranında deprem geliyor" diyen Aksoy,  "Bu depreme biz tam anlamıyla hazırız. Yalova olası bir afete hazırlıklı durumda. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve STK’ların ne yapacağını belirleyen ve madde madde gösteren Afet Müdahale Planımız hazır. Bunu Türkiye Afet Müdahale Planı altında gerçekleştirdik. Olası bir afet anında her kurum kendi sorumluluk alanında yapması gereken ne varsa yapabilecek durumda. Yollarımız kapansa alternatif yollarımız belli. Alternatif yollar da kapalıysa dahi deniz yoluyla ilimize yardımların gelmesini ön gören bir planlama da var. İletişim koparsa 15 dakika içerisinde mobil telsiz sistemimiz devreye girecek. AFAD Lojistik deposunda evleri yıkılan vatandaşlarımız için çadırlarımız hazır bekletiliyor. Barınma ve beslenme alanları belli. Her detay düşünüldü ve planlandı. Yalova'daki tüm birimlerin çok daha hassas davranması gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

Bir dizi etkinlik..

17 Ağustos'un 20. yıldönümünde Yalova'da bir dizi etkinlikler gerçekleştirileceklerini söyleyen Aksoy, "Bu etkinliklerin Yalova'ya büyük katkısı olacak. 16 Ağustos'tan itibaren 17 Ağustos gece 03.02'ye kadar birçok etkinlik planladık. Bizler, müdürlük olarak depremin 20. yıldönümünde bir farkındalık ortaya koymak istiyoruz. 15 Ağustos saat 11.00'da Kent Müzesi'nde deprem sergisi açılışı yapılacak. 16 Ağustos Cuma günü AFAD, İl Özel İdare, Kızılay, MAG-DER gibi kurumlar Cumhuriyet Meydanı'nda stantlar kurulacak. Ayrıca, deprem similasyonu ve itfaiye parkurları kurulacak. 21.00'dan itibaren açılış konuşmaları yapılacak. 23.00'dan sonra da el fenerleri ile sessiz yürüyüş gerçekleştirilecek. Ardından depremin meydana geldiği 03.02'de deprem şehitliğinde de bir program düzenlenecek" dedi.

'Kentsel dönüşüm kaçınılmaz'..

Kentsel dönüşümün önemine değinen Aksoy, "Yine Yalova’da olası bir deprem anında toplanma alanları da belli. Armutlu’dan Altınova’ya kadar tüm ilde olası bir afet anında toplanma alanlarının nereler olacağı da bu plan çerçevesinde planlanmış durumda.  Yalova Üniversitesi, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müd��rlüğü ile Yalova Belediyesi ortaklaşa olarak yapı stokunu analiz ettik. 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında yapılan binalar son derece güvenli. Ama depremden önce yapılan yapılar için bunu söylemek çok da mümkün değil. Biz her seferinde deprem riski yaşanan yerlerde kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu ifade ettik. Halen aynı görüşteyiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık