ARONYALAR İLK MEYVELERİNİ VERDİ

  

Haber / Zeynep TAŞTAN

Aronya yetiştiriciliği hakkındaki bilgilerini artırmak ve Aronya Bahçeleri'ni yerinde görmelerini sağlamak amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen teknik geziye İl Müdürü Suat Parıldar, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Osman Halis Özen, Altınova İlçe Müdürü Mesut Ünal, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden aronya konu uzmanı Sevgi Poyraz, teknik personeller ve aronya yetiştiricileri katıldı. Altınova ilçesine bağlı Karadere ve İlyasköy ile Çiftlikköy ilçesine bağlı Elmalık köylerindeki aronya bahçelerine götürülen aronya yetiştiricilerine konu uzmanı eşliğinde teknik tavsiyeler ve bilgiler verildi.

1,5 ton ürün alınacak..

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nün 2012 yılında başlattığı araştırmalar sonucunda 2 aronya çeşidinin üreticilere tanıtılması ve yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Yalova’da 2017-2018-2019 yıllarında Bakanlığın Kadın Çiftçiler Yeniliklerle Buluşuyor Programı ve İl Özel İdaresi Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında 23 çiftçiye toplam 41 dekar alanda aronya bahçeleri kuruldu. İl Müdürlüğünce bu alanların 20 dekarlık kısmında organik tarım çalışmaları başlatıldı. Bu yıl ikinci senesinde olan bahçelerden yaklaşık 500-600 kg ürün alınması hedefleniyor. Aronya fidanları önümüzdeki yıllarda tam verime geçtiğinde yıllık 1-1,5 ton civarında ürün alınacak.

İlaç sektöründe de kullanılıyor..

Aronya meyvesi hem gıda hem de eczacılık sanayiinde kullanılmakta olup taze ve kuru meyve olarak da değerlendiriliyor. Meyve suyu, çay, sos, reçel, dondurma gibi farklı şekillerde de işlenebiliyor. Ayrıca potansiyel sağlık yararları araştırılmış çok yüksek miktarda antosiyanin ve flavanoidler içerdiği tespit edilmiş. İçerdiği bu kimyasalların kalp hastalıkları ve kanseri önleme potansiyeli olduğu belirtiliyor. Antosiyanin miktarı 100 gr meyvede Çilekte 30mg, Böğürtlende 160mg, Maviyemişde 165mg ve de Mürverde 519 mg iken bu oran Aronya meyvesinin 100 gr.daki Antosiyanin miktarı 800 mg. Bu nedenle hastalıkların tedavisinde kullanılıyor, pazarda yüksek talep görüyor. Aronya bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı metabolizmanın direncini artırıyor. Beyin ve sinir sistemini besliyor. Ve yaşlanmaya karşı mücadele için yüksek antioksidan kapasitesine sahip bir meyve.

Gizlilik

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

• GÜVENLİK VE GİZLİLİK

İletişim

Adres: Rüstempaşa Mahallesi İsmet Acar Caddesi No : 52/A YALOVA

Telefon: (0226) 814 13 32

Fax: (0226) 811 03 00

Mail: habercigazetesi77@gmail.com

Yukarı Çık